Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

Dyrygent

Dr hab. Sylwia Fabiańczyk-Makuch

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (filia w Szczecinie). Dyplom z dyrygentury chóralnej pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego uzyskała z oceną bardzo dobrą z wyróżnieniem. Ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Tytuł doktora w dyscyplinie dyrygentura uzyskała we wrześniu 2011 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tytuł doktora habilitowanego uzyskała we wrześniu 2017 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Na swoim koncie ma następujące nagrody:

  • Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej (nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego),
  • Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego),
  • Srebrny Krzyż Zasługi (nagroda Prezydenta RP),
  • Dyplom Uznania Zasług dla Kultury i Promocji Województwa Zachodniopomorskiego (nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego),
  • Złota Odznaka Honorowa PZCHiO,
  • medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania,
  • Zachodniopomorski Nobel w dziedzinie nauk artystycznych,
  • nagrody indywidualne dla najlepszego dyrygenta festiwalu (Chełmno, Głogów, Legnica, Praga, Bratysława, Lublin).

Jest jurorem festiwali i przeglądów chóralnych, od 2001 roku zajmuje się działalnością w zakresie organizacji i prowadzenia warsztatów szkoleniowych z emisji głosu. W latach 2008-2014 była dyrygentem chóru działającego w Zespole Szkół Muzycznych II st. w Szczecinie. W 2015 roku założyła kilkunastoosobowy zespół wokalny Pomerania Singers, z którym prezentuje się w znaczących wydarzeniach artystycznych miasta i regionu, współpracując z  najważniejszymi instytucjami artystycznymi. Z zespołem tym wydała płytę z utworami Romualda Twardowskiego (Tryptyk morski) oraz Mszą Stella Maris, op.49 nr 4 na chór mieszany i organy Feliksa Nowowiejskiego. Od 2017 roku zatrudniona jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie zajmuje się działalnością dydaktyczną, prowadząc zajęcia z dyrygentury, czytania partytur oraz metodyki prowadzenia zespołów wokalnych. Jest również zatrudniona na stanowisku dyrektora Centrum Kultury Akademickiej w Akademii Morskiej w Szczecinie. Sprawuje funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział Szczecin, jest także dyrektorem artystycznym autorskiego projektu Chóru Akademii Morskiej Wspólne brzmienia.