Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

O nas

chor-am

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr Sylwii Fabiańczyk-Makuch istnieje na scenie muzycznej już 14 lat. Zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Ponad siedemdziesięcioosobowa grupa ma na swoim koncie setki koncertów, kilkanaście międzynarodowych tournée, kilkadziesiąt głównych nagród uzyskanych na prestiżowych festiwalach chóralnych w kraju i za granicą, trzy płyty CD, liczne prawykonania dzieł muzyki współczesnej, w tym o tematyce marynistycznej.

Sam zespół, jak i jego repertuar, jest niezwykle barwny i różnorodny. Zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach. Poprzez utwory rozrywkowe, które charakteryzuje subtelna i dowcipna choreografia, uzdolnieni, młodzi artyści przełamują klasyczny stereotyp postrzegania chóru, zapewniając publiczności niezapomniane, muzyczne wrażenia.

Zespół często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Od kilku lat Chór Akademii Morskiej jest autorem i pomysłodawcą projektu Wspólne brzmienia, który rokrocznie przyciąga rzesze fanów. W zeszłorocznej edycji zatytułowanej Magia kabaretu gośćmi chóru byli Grupa MoCarta i Ireneusz Krosny. Wcześniejsze edycje poświęcone były muzyce jazzowej (Kuba Badach, Jacek Piskorz) oraz latynoskim rytmom przywiezionym przez ponad 200-stu artystów z Ekwadoru, Portoryko, Chile i Kuby (festiwal The Latino Project).

Tylko przez ostatnie 7 lat chór zdobył na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach ponad 40 głównych nagród festiwalowych, w tym 8 Grand Prix (m.in. w Rosji, Słowacji czy na Litwie), 17 Złotych Medali, a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół odwiedził już około 15 krajów świata, m.in. Włochy, Francję, Hiszpanię, Turcję, Macedonię, Litwę, Maltę, Irlandię, Ekwador czy Rosję. Grupa zapraszana jest do współpracy z wybitnymi artystami i wykonawcami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, takimi jak: Krzesimir Dębski, Henri Seroka, Michael McGlynn, Zbigniew Wodecki, zespół Trebunie-Tutki, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Włodek Pawlik.

Zespół wydał trzy płyty CD: Pozdrowione bądźcie morza, Gra fal, Pod okapem śniegu oraz zrealizował cztery teledyski.

Najważniejszym celem chóru jest uzyskanie spójnego brzmienia, nierzadko wykraczającego  poza chóralną tradycję oraz ukazanie, że muzyka nie ma granic, a na scenie najważniejsza jest jedność, harmonia i niegasnąca pasja.

Asystentem dyrygenta, a także prowadzącym chór przygotowawczy jest Adam Baran. Zajęcia z emisji głosu prowadzą: Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygent zespołu oraz szczecińscy wokaliści – Beata Dutka i Krzysztof Machowski.