Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

O nas

chór akademii morskiej w szczecinie

Chór Politechniki Morskiej (wcześniej Chór Akademii Morskiej) w Szczecinie pod dyrekcją założycielki, dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch istnieje na scenie muzycznej już 19 lat.

Zespół szybko stał się wizytówką miasta i regionu, szerząc morską tradycję w kraju i poza jego granicami. Blisko stuosobowa grupa ma na swoim koncie setki koncertów, kilkanaście międzynarodowych tournée, kilkadziesiąt głównych nagród uzyskanych na prestiżowych festiwalach chóralnych w kraju i za granicą, siedem płyt CD, liczne prawykonania dzieł muzyki współczesnej, w tym o tematyce marynistycznej.

Tylko przez ostatnie 10 lat chór zdobył na najważniejszych krajowych i międzynarodowych konkursach ponad 70 głównych nagród festiwalowych, w tym 12 Grand Prix (m.in. w Tajwanie, Czechach, Rosji, Słowacji, we Włoszech czy na Litwie), 46 Złotych Medali, a także otrzymał liczne nagrody uznaniowe instytucji kultury. Zespół odwiedził już kilkadziesiąt krajów świata, m.in. Japonię, Tajwan, Kanadę, Ekwador, Włochy, Francję, Hiszpanię, Turcję, Macedonię, Litwę, Maltę, Irlandię czy Rosję. Ostatnie sukcesy zespołu to nagrody przywiezione z festiwali w Tokio w Japonii oraz w Tajpej na Tajwanie: Grand Prix 2nd runner up, Złoty Dyplom i pierwsze miejsce w kategorii chórów mieszanych, Złoty Dyplom w kategorii muzyki sakralnej na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Taipei, jak również Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rzymie we Włoszech.

Chór dokonał kilkunastu prapremierowych wykonań dzieł uznanych kompozytorów polskich, m.in. Marka Jasińskiego, Janusza Stalmierskiego, Marka Raczyńskiego, Bartosza Kowalskiego, Marka Czerniewicza, Jacka Sykulskiego, Szymona Godziemby-Trytka, Piotra Brody. Grupa zapraszana jest również do współpracy z wybitnymi artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, takimi jak: Andrea Bocelli, Krzysztof Penderecki, Krzesimir Dębski, Henri Seroka, Michael McGlynn, Fernando Gil Estrada, Włodek Pawlik, Zbigniew Wodecki, Andrzej Smolik, Grzegorz Turnau, Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska, Kasia Moś, Igor Herbut, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Kayah, Trebunie-Tutki, Kroke, Mikromusic.

 

Zespół wydał siedem płyt CD: Pozdrowione bądźcie morza, Gra fal, Pod okapem śniegu, Ave Maris Stella, Regina Poloniae, Sub Tuum Praesidium, Te Deum Pro Patria oraz zrealizował piętnaście teledysków.

 

Trzy lata temu Chór Akademii Morskiej otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Szczecina 2019. O przyznaniu honorowej nagrody dla osób „których osiągnięcia przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Szczecina w kraju i za granicą” decyduje kapituła złożona z byłych prezydentów i obecnego prezydenta Szczecina oraz redaktorów naczelnych części szczecińskich mediów.

Grupa często eksperymentuje łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi nurtami i stylami muzycznymi. Od kilku lat Chór Akademii Morskiej jest autorem i pomysłodawcą projektu Wspólne brzmienia, który rokrocznie przyciąga rzesze fanów. Zeszłoroczny projekt To Tu, To Tam uświetnił Grzegorz Turnau oraz Artur Andrus. Szósta edycja była dla zespołu wyjątkowa, bowiem towarzyszyły jej obchody jubileuszu 15-lecia istnienia Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.  Z udziałem muzyków jazzowych z Poznania pod kierownictwem Katarzyny Stroińskiej-Sierant oraz  wokalistki jazzowej Doroty Miśkiewicz na scenie zagościły utwory Krzysztofa Komedy.  Trzy lata temu w programie zatytułowanym Mikromusic – makrobrzmienia gośćmi chóru był zespół Mikromusic, Smolik oraz Skubas. Wcześniejsze edycje inspirowane były muzyką etniczną (Etno Project – Kayah i zespół Kroke), miały formę kabaretu (Magia kabaretu – Grupa MoCarta i Ireneusz Krosny), poświęcone były muzyce jazzowej (Kuba Badach, Jacek Piskorz) oraz latynoskim rytmom przywiezionym przez ponad 200-stu artystów z Ekwadoru, Portoryko, Chile i Kuby (festiwal The Latino Project).

Sam zespół, jak i jego repertuar, jest niezwykle barwny i różnorodny. Zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną a cappella, dzieła wokalno-instrumentalne, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach. Poprzez utwory rozrywkowe, które charakteryzuje subtelna i dowcipna choreografia, uzdolnieni, młodzi artyści przełamują klasyczny stereotyp postrzegania chóru, zapewniając publiczności niezapomniane, muzyczne wrażenia.

Najważniejszym celem chóru jest uzyskanie spójnego brzmienia, nierzadko wykraczającego poza chóralną tradycję oraz ukazanie, że muzyka nie ma granic, a na scenie najważniejsza jest jedność, harmonia i niegasnąca pasja.

 

Kadra:

Sylwia Fabiańczyk-Makuch – dyrygent

Emisja głosu:

Izabela Rudnicka
Paweł Wolski

Instruktorzy chóru głównego:

Magdalena Kawczyńska

Agata Kowalska

Emilia Patkowska

Adam Baran

Instruktorzy chóru przygotowawczego:

Maja Lewicka

 

 

Skip to content