2022: Organek Project

Tomasz Organek,
Tomasz Lewandowski,
Adam Staszewski,
Robert Markiewicz
Wasze zaangażowanie, profesjonalizm, otwartość i wrażliwość są absolutnie niespotykane. W takiej atmosferze dzieją się cuda – o czym mogą świadczyć wczorajsze koncerty. Zresztą, przy tak imponujących kompozycjach – zarówno w poruszającej do głębi warstwie tekstowej, jak i muzycznej – o to nie trudno. Kłaniamy się w pas! I mamy nadzieję, że nasze muzyczne ścieżki jeszcze się skrzyżują! I nie da się ukryć, że nasza miłość do Was wciąż płonie jak Mississippi. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę Bartka Kurkowskiego – to dzięki niemu mogliście nas usłyszeć nawet w gąszczu gitarowych brzmień. Na wyjątkowe uznanie zasługują również Tomasz Lewandowski i Przemek Skuz, którzy opracowali niesamowite aranżacje. Panowie, to dzięki Wam mogliśmy dodać nieco kolorytu do dotychczasowych wersji utworów zespołu Organek. I dochodzą do nas słuchy, że całkiem nieźle sprostaliśmy temu niełatwemu zadaniu. Dziękujemy! To była naprawdę ogromna przyjemność!
2021: INDUSTRIAL PROJECT

Ósma odsłona, cieszącego się dużą popularnością, projektu autorstwa szczecińskiego chóru pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch. W tegorocznej edycji koncertu wraz z Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie wystąpi znakomity zespół Fisz Emade Tworzywo. Grupa powstała z inicjatywy braci: producenta muzycznego i instrumentalisty Piotra Emade Waglewskiego oraz rapera i wokalisty Bartosza Fisza Waglewskiego, znana jest z wykonywania szeroko pojętej muzyki hip-hopowej, m.in. z wpływami takich gatunków jak jazz, downtempo czy funk. Artyści eksperymentują z różnymi gatunkami muzycznymi, stale poszukując nowych brzmień i proponując swoim słuchaczom coraz to nowe doznania artystyczne.
Połączenie około 70. osobowego aparatu wykonawczego, jaki stanowi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, innowacyjnego brzmienia zespołu Fisz Emade Tworzywo oraz industrialnych dźwięków w zaplanowanej premierze dzieła autorstwa Miłosza Wośko, stwarza przestrzeń do realizacji wyjątkowego spektaklu muzycznego – opowieści o stoczniowym charakterze naszego miasta.
Zderzenie z pozoru trzech odmiennych gatunków muzycznych, unikatowe połączenie stylów, prawdziwy kunszt muzyczny, profesjonalizm oraz zdolności improwizacyjne zaproszonych artystów zapewnią najwyższy poziom artystyczny wydarzenia, oraz sprawią, że widowisko to na długo pozostanie w pamięci słuchaczy i odbije się szerokim echem w środowiskach muzycznych w całym kraju.

2020: TO TU TO TAM

Nietypowe czasy wymagają nietypowych rozwiązań. Siódmą edycję Wspólnych Brzmień uświetnił wybitny kompozytor, piosenkarz i pianista – Grzegorz Turnau. Koncert Wspólne Brzmienia: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie & Grzegorz Turnau: To Tu, To Tam odbył się w malowniczej wsi Moczyły podczas wydarzenia Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana 2020. Z całą pewnością był on gratką dla wszystkich miłośników dźwięków Krainy Łagodności, a wyjątkowe aranżacje i fuzja muzyki chóralnej wraz z przepięknymi kompozycjami Grzegorza Turnaua, na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Na scenie wraz z Chórem Akademii Morskiej wystąpił gościnnie Artur Andrus.

2019: KOMEDA PROJECT

Szósta edycja była dla zespołu wyjątkowa, bowiem towarzyszyły jej obchody jubileuszu 15-lecia istnienia Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Tym razem, chcąc przedstawić widzom nowatorskie i niespotykane brzmienia, jak również szeroki i zróżnicowany repertuar zespołu, koncert składał się z dwóch części. Pierwsza odbyła się z udziałem muzyków jazzowych z Poznania pod kierownictwem Katarzyny Stroińskiej-Sierant oraz wspaniałej i charyzmatycznej wokalistki jazzowej, Doroty Miśkiewicz. Na scenie zagościły utwory Krzysztofa Komedy. W części drugiej Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch przedstawił swój różnorodny repertuar a cappella.

2018: MIKROMUSIC MAKROBRZMIENIA

Do udziału w piątej edycji projektu chór zaprosił do współpracy nieszablonowy, charyzmatyczny zespół – Mikromusic. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Zespół z pewnością zawdzięcza swoją popularność chwytliwym, pełnym wrażliwości tekstom autorstwa utalentowanej, obdarzonej enigmatycznym głosem wokalistki Natalii Grosiak. Na scenie wystąpiło również dwóch innych wybitnych artystów – Andrzej Smolik oraz Skubas. Smolik to kompozytor, multiinstrumentalista oraz jeden z najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce, który oprócz produkcji utworów i albumów dla innych wykonawców, wydaje swoje własne autorskie / producenckie płyty. Muzyka tego artysty to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi brzmieniami i oryginalnie zaaranżowanymi melodiami, które idealnie wpasują się w akustyczno-nostalgiczną, a zarazem grunge’ową twórczość Skubasa.

2017: ETNO PROJECT

„Powrót do korzeni” w wydaniu chóralno-instrumentalnym, którego motywem głównym stała się muzyka etniczna. Do współpracy zaproszono wybitnych artystów: zespół KROKE oraz wokalistkę KAYAH, wykonawców od lat osiągających sukcesy na światowych scenach muzycznych. Publiczność miała okazję usłyszeć oryginalne aranżacje melodii żydowskich, wywodzących się z krakowskiego Kazimierza, jak również urokliwe pieśni bałkańskie czy poruszające, obfitujące w kontrastujące emocje utwory kultury Romów. Tłem dla tego wydarzenia była projekcja obrazów o tematyce etnicznej. Całość spięta była w ramy historii, opowieści o zapomnianych miejscach tak, aby ukazać poszukiwanie korzeni, swoiste dotarcie do zakamarków duszy człowieka, który poszukuje swojego pochodzenia, miejsca, przynależności.

2016: MAGIA KABARETU

Trzy Formy Sztuki na Trzecie Urodziny projektu. Na scenie Opery na Zamku pojawili się wybitni artyści reprezentujący pozornie odległe światy, które przenikały się tworząc oryginalne, niepowtarzalne rozwiązania muzyczne. Gościem tegorocznej edycji był kabaret o wyszukanym, ale lekkim poczuciu humoru, czyli po prostu: kabaret najwyższych lotów. W roli głównej wystąpił najzabawniejszy i najbardziej rozpoznawalny kwartet smyczkowy w Polsce – Grupa MoCarta. Towarzyszył mu nietuzinkowy, minimalistyczny artysta – Ireneusz Krosny, w którego prezentacjach króluje ruch i… cisza. Wreszcie, usłyszeć było można energetyczny, pełniący rolę gospodarzy – Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dowództwem Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Całość poprowadził wspaniały, charyzmatyczny szczeciński aktor – Michał Janicki.

2015: THE LATINO PROJECT

Formą drugiej edycji projektu był dziesięciodniowy festiwal muzyki chóralnej w oryginalnym wydaniu, którego motywem przewodnim była muzyka latynoamerykańska. Festiwal The Latino Project to cykl koncertów zaproszonych gości oraz Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie w różnych instytucjach kulturalnych miasta i regionu, połączonych z towarzyszącymi im imprezami promującymi kulturę krajów Ameryki Łacińskiej. Zwieńczeniem tygodnia, w którym muzyka z Ameryki Południowej zawładnęła miastem i regionem, był koncert finałowy. Artyści, którzy przez cały tydzień rozgrzewali publiczność w różnych miejscach Szczecina, spotkali się ponownie razem w pięknym budynku filharmonii, aby połączyć rytmy latynoskie z… tak, z tymi naszymi – szczecińskimi.

2014: KUBA BADACH

Pierwsza edycja projektu, w której do współpracy został zaproszony wybitny wokalista i kompozytor Kuba Badach oraz jego zespół. Dzięki połączeniu świata jazzu oraz chóralistyki koncert pozwolił na odkrycie nowych możliwości artystycznych. W programie koncertu znalazły się utwory Andrzeja Zauchy w nowych aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha z płyty Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny, utwory rozrywkowe z repertuaru Chóru Akademii Morskiej oraz wspólne aranżacje wybrane przez artystów.
